Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Główna

Przegląd filmów Nagrody Publiczności LUX

Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX, który odbędzie się w dniu 12 i 13 marca 2024 roku w kinie Wawel. Bezpłatne wejściówki na pokazy dostępne są w kasie kina. 

W tym roku do Nagrody Publiczności LUX nominowanych zostało pięć wyjątkowych filmów, z których dwa zostaną pokazane w kinie Wawel dniu 12 i 13 marca 2024.

  • Opadające liście w reż. Aki Kaurismäki | 12.03 | godz. 18:00
  • 20 000 gatunków pszczół w reż. Estibaliz Urresola Solaguren | 13.03 | godz. 17:45

LUX Audience Award – Europejską Nagrodę Publiczności ustanowiono w 2020 roku. Corocznie przyznają ją Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. Zastąpiła ona dwa poprzednie wyróżnienia: Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego, ustanowioną w 2007 roku jako symbol zaangażowania tej instytucji w kulturę, oraz Nagrodę Publiczności przyznawaną przez Film Academy People`s Choice Award.

Widzowie mogą oddawać głosy na filmy konkursowe na stronie https://luxaward-rating.europarl.europa.eu/pl/. Laureata konkursu poznamy 16 kwietnia 2024r. podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim.

W zeszłym roku zwycięzcę wybrano na podstawie 45 000 ocen od obywateli z całej UE oraz ocen eurodeputowanych. Dzięki temu Nagroda LUX należy do najbardziej opartych na opiniach widzów nagród na świecie.


Opisy filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX:

„Opadające liście” | reż. Aki Kaurismäki

Film opowiada historię dwojga samotnych ludzi (w ich rolach Alma Pöysti i Jussi Vatanen), którzy pewnej nocy spotykają się przypadkiem w Helsinkach. Oboje poszukują pierwszej, jedynej i największej miłości swojego życia. Na drodze do szczęścia stają jednak alkoholizm mężczyzny, zgubione numery telefonu i nieznajomość nazwisk i adresów. A życie, jak zwykle, rzuca kłody pod nogi tym, którzy szukają szczęścia.

Ta sympatyczna tragikomedia (podejrzewano, że już nie powstanie) stanowi kontynuację trylogii Akiego Kaurismäkiego o klasie robotniczej (Cienie w raju, Ariel oraz Dziewczyna z fabryki zapałek).


 

„20 000 gatunków pszczół” | reż. Estibaliz Urresola Solaguren

Film opowiada historię ośmioletniego dziecka zdezorientowanego sposobem, w jaki ludzie się do niego zwracają. Spędzając lato na wsi, w domu związanym z pszczelarstwem, bohaterka odkrywa swoją tożsamość płciową wraz z kobietami z jej rodziny, które same jednocześnie zastanawiają się nad własną kobiecością.